Spotkania z historią w tle w nowotarskiej bursie. Wykład dr. Roszkowskiego (galeria) - podhale24.pl
Niedziela, 2 czerwca
Imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny
Rabka Zdrój
Clouds
11°
Wiatr: 16.38 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
11°
Wiatr: 16.2 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
11°
Wiatr: 16.128 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
12°
Wiatr: 14.616 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
15°
Wiatr: 9.936 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
6 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
6 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
24.05.2009, 15:35 | czytano: 895

Spotkania z historią w tle w nowotarskiej bursie. Wykład dr. Roszkowskiego (galeria)

NOWY TARG. W ostatni piątek dawna Bursa Gimnazjalna przy ul. Nadwodniej 5 w Nowym Targu przepełniona była atmosferą wspomnień dawno minionych dziejów i duchem jej twórcy doktora Jana Bednarskiego.

arch. PTH o/Nowy Targ
arch. PTH o/Nowy Targ
Stało się to za sprawą wykładu dr. Jerzego M. Roszkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego, który zaprezentował sylwetkę tego zasłużonego działacza społecznego dla historii Nowego Targu, ale także Spisza i Orawy. Wykładem tym zaingerowano cykl odczytów pod wspólnym hasłem Wieczorne Spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle.

Przedsięwzięcie realizowane przez Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej, jest pierwszą wspólną inicjatywą obu stowarzyszeń, które niespełna kilka miesięcy temu nawiązało ścisłą współpracę. W murach blisko 100-letniego budynku należącego do Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej, dzięki przychylności jej prezes Danuty Hajnos oraz Zarządu, swoją stałą siedzibę znaleźli podhalańscy historycy. Pozwoliło to na rozszerzenie dotychczasowej działalności obu Towarzystw o wykłady i spotkania z badaczami historii, kultury i tradycji naszego regionu. Planowane są w przyszłości także wystawy, konferencje i sesje popularnonaukowe. Oba Towarzystwa chcą również wspólnie promować swoją statutową działalność i pozyskiwać na ich realizację środki. Jednym z najważniejszych zadań jest pozyskanie funduszy na remont sędziwego budynku i przywrócenie mu świetności. Tym bardziej jest to ważne, że powoli zbliża się jubileusz 100-leia wzniesienia gmachu i oddania go do użytku podhalańskiej, spiskiej i orawskiej miejscowości. W tym m.in. celu powołany został fundusz remontowy, na który można wpłacać darowizny.

Jednym z zasadniczych celów, jaki przyświecał pomysłodawcom cyklu wykładów jest przywrócenie nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej statusu instytucji kultury, nauki i edukacji. Pragną oni nawiązać do przedwojennej tradycji organizowania przy udziale młodzieży, wieczorków poświęconych różnorodnej tematyce. - Chcemy, aby w gmachu Bursy spotykali się miłośnicy historii, tradycji, kultury z terenu miasta Nowego Targu, ale także z regionu. W pierwszym roku działalności planujemy organizację co miesięcznych spotkań połączonych z odczytami, wzbogaconymi prezentacjami multimedialnymi. Cykl wykładów skierowany jest w pierwszej kolejności do młodzieży nowotarskich szkół średnich, studentów PPWSZ, ale także do mieszkańców naszego miasta, w tym również słuchaczy Uniwersytetu III Wieku.

Podejmując się ich organizacji właśnie w budynku nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej, chcemy przywrócić należną rangę, temu szczególnemu na mapie naszego miasta miejscu. Ożywienie działalności w blisko 100-letnim budynku, a poprzez to przypomnienie roli jaką odegrał w procesie kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich mieszkającej w niej młodzieży, pozwoli na stworzenie kolejnej jak się wydaje interesującej oferty kulturalnej w naszym mieście. Celem jest także ustawiczne edukowanie społeczeństwa nowotarskiego, umożliwianie mu poznania jego dziejów, kultury i tradycji. Przypomnienie także zapomnianych obywateli stolicy Podhala, wydarzeń oraz czerpanie z jego wielowiekowej spuścizny historycznej i kulturowej.

W pierwszej edycji projektu planowana jest organizację comiesięcznych spotkań (z wyjątkiem przerwy wakacyjnej), które odbywać się będą w piątki w godzinach popołudniowych. Tematyka wykładów będzie różnorodna i obejmować zarówno dzieje Nowego Targu jak i regionu. Miejsce szczególne będzie zajmowała historia Bursy Gimnazjalnej oraz Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego. Każdy odczyt wzbogacony zostanie prezentacją multimedialną zawierającą archiwalne dokumenty, fotografie itd. Na najbliższy rok zaplanowano łącznie 6 wykładów dot. m.in. Śladom Konfederacji Barskiej w Małopolsce i na Podhalu; Tajnemu nauczaniu w Nowym Targu i na Podhalu, Kulturze i tradycji Polskiego Spisza, Roli nowotarskiego gimnazjum w akcji polsko-słowackiej w latach 1934-1938 czy postaci ks. dr Franciszka Karabuły – proboszcza nowotarskiego, prefekt bursy gimnazjalnej, opiekuna i wychowawcy młodzieży. Projekt realizowany jest przy udziale środków pochodzących z dotacji Urzędu Miasta Nowego Targu.


Robert Kowalski
PTH o/Nowy Targ

Zdjęcia: archiwum PTH
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas