Wilki bliżej ludzi? Zasady postępowania są jasne - podhale24.pl
Szczawnica
Clouds
-4°C
Clouds
-4°C
Clouds
-3°C
Clouds
-3°C
Snow
-3°C
Clouds
-5°C
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zakopane
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 55 | 110 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 60 | 120 %
Kartka z kalendarza
19.02.2026, 09:49 | czytano: 2255

Wilki bliżej ludzi? Zasady postępowania są jasne

RABKA-ZADRÓJ. Choć te drapieżniki z natury unikają ludzi, ich rosnąca populacja sprawia, że do spotkań dochodzi częściej. Warto zatem wiedzieć, jak zachować się w lesie i na własnym podwórku, by nie prowokować niebezpiecznych sytuacji.

Wilk w pobliżu Traczykówki. Zdj. Józef Kubik
Wilk w pobliżu Traczykówki. Zdj. Józef Kubik
Zasady postępowania przedstawił rabczański urząd po tym, jak na naszym portalu pojawiły się zdjęcia jednego z mieszkańców, który sfotografował dwa wilki w okolicy osiedla Traczykówka: " Wilki koło domów"

Płochliwy sąsiad czy zagrożenie?


Wilk to w Polsce gatunek objęty ścisłą ochroną na mocy ustawy o ochronie przyrody oraz przepisów Unii Europejskiej. Eksperci z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podkreślają, że wzrost populacji naturalnie wiąże się z częstszą obecnością tych zwierząt w pobliżu ludzkich siedzib. Urzędnicy zaznaczają jednak, że spotkania na linii człowiek-wilk mają zazwyczaj charakter incydentalny i nie powinny stawać się powodem do podsycania negatywnych emocji czy podejmowania prób samodzielnej eliminacji drapieżników.

Nie zapraszaj wilka na kolację


Kluczowym elementem bezpieczeństwa jest unikanie działań, które przyzwyczajają wilki do łatwego zdobywania pokarmu w pobliżu domów. Największe zagrożenie stanowi dokarmianie zwierząt, nawet jeśli wydają się one wychudzone lub osłabione. Takie postępowanie prowadzi do oswajania drapieżników i utraty ich naturalnego lęku przed człowiekiem.

Mieszkańcy żyjący w sąsiedztwie lasów powinni zwracać szczególną uwagę na sposób przechowywania odpadów spożywczych. Resztki jedzenia, zwłaszcza mięso i wędliny, należy umieszczać w szczelnych pojemnikach z pokrywami, ponieważ intensywny zapach potrafi zwabić zwierzęta z dużej odległości.

Warto również rozważyć montaż oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu śmietników, co skutecznie płoszy nieproszonych gości. Bardzo ważne jest też, aby nie pozostawiać na zewnątrz karmy dla psów i kotów oraz nie przetrzymywać zwierząt domowych nocą poza domem bez odpowiedniego zabezpieczenia. Właściciele psów podczas spacerów muszą trzymać swoich pupili na smyczy, co stanowi nie tylko obowiązek prawny, ale przede wszystkim skuteczną ochronę przed krwawą konfrontacją z dzikim zwierzęciem.

Oko w oko z wilkiem?


Choć bezpośrednie spotkania należą do rzadkości, warto znać zasady postępowania w sytuacji, gdy wilk podejdzie na odległość mniejszą niż kilkadziesiąt metrów. Jeśli zwierzę przygląda się zbyt długo lub jego zachowanie budzi niepokój, należy unieść ręce i energicznie nimi machać, aby powiększyć swoją sylwetkę w oczach drapieżnika. Skutecznym sposobem na odstraszenie jest także głośny krzyk, gwizdanie lub klaskanie.

W przypadku braku reakcji ze strony wilka można rzucać w jego kierunku dostępnymi przedmiotami, takimi jak kije czy kamienie. Po takim zdarzeniu należy spokojnie się wycofać, a przyspieszyć kroku można dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że zwierzę straciło zainteresowanie i oddaliło się na bezpieczną odległość.

Osobną kwestią jest znalezienie wilczego szczenięcia w lesie. Pod żadnym pozorem nie wolno go dotykać ani zabierać z naturalnego środowiska. Najlepiej wykonać dokumentację fotograficzną i niezwłocznie przekazać informację o lokalizacji odpowiednim służbom.

Gdzie zgłaszać incydenty?


Wszelkie przypadki pojawienia się wilków na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić zagrożenie, należy zgłaszać do Urzędu Miejskiego lub najbliższego komisariatu policji. O takich sytuacjach warto również poinformować Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz właściwe nadleśnictwo.
opr. fi/
Reklama
WITTCHEN - sklep internetowy
Kiermasz do -70%
Sklep Internetowy WITTCHEN | esklep@wittchen.com | telefon: 22 266 88 00
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Babcia17:26, 19 lutego 2026
Nie przebierać się za Czerwonego Kapturka.
1
GlobalneOślepienie16:22, 19 lutego 2026
Gdzie te feministki co mowily ze to pieszczoszki przytulaski szukajace milosci
Reklama
2
piotrek10:47, 19 lutego 2026
zdjęcie wilków jest takie jak przedstawione na zdjęciach nadleśnictwa baligród , i jest to żart zrobiony przez mieszkańca , a nie żadne tam wilki na traczykówce ...
19
zpodhalanskiej10:17, 19 lutego 2026
No tak musimy byc dla nich tolerancyjni bo to tak naprawde kochane pieszczoszki zagubione bamboszki potrzeba im tylko troszke milosci i czuloscci
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
21
02.2026
Nie przegap!
28
03.2026
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
luty
19
Czwartek
Imieniny:Arnolda, Konrada, Mansweta
Kliknij po więcej