Wystawa malarstwa na... nowotarskiej targowicy. Chcą zwrócić uwagę m.in. na śmierć sztuki ludowej (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Nowy Targ
Clear
11°
Wiatr: 11.952 km/h Wilgotność: 45 %
Clear
10°
Wiatr: 14.724 km/h Wilgotność: 48 %
Clear
12°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 41 %
Clear
11°
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 43 %
Clear
11°
Wiatr: 18.216 km/h Wilgotność: 52 %
Clear
10°
Wiatr: 13.392 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
27.01.2015, 20:18 | czytano: 3869

Wystawa malarstwa na... nowotarskiej targowicy. Chcą zwrócić uwagę m.in. na śmierć sztuki ludowej (zdjęcia)

NOWY TARG. Dwójka artystów związanych z formacją Niezależna Akademia Frenetyków zrealizowała projekt wystawy pt. "Mars Napada". Lokalizacją projektu stała się miejska targowica. Na pustych straganach zawisły obrazy artystów Dawida „Denvera” Kędzierskiego oraz Michała Mroczki.

Jak informują organizatorzy nietypowej wystawy, tylko nieliczni przechodnie mogli w piątek 23 stycznia zobaczyć dość zaskakującą wystawę. Jej celem było wyjście ze sztuką do ludzi. - "Mars napada” to atak sztuki, więc nie mógł być on zapowiedziany - wyjaśniają.

Artyści podkreślają, że jednym z aspektów akcji "Mars napada" jest zwrócenie uwagi na sztukę ludową, która została wyeliminowane w dużej mierze przez tandetną chińszczyznę. - Z natury leniwy odbiorca karmi się łatwą estetyką. Jest bombardowany tanim kiczem, który syci pozornie, a w rzeczywistości zatruwa estetyczne dobro narodowe - przekonują. - Jeszcze do niedawna na targowicach w całej Polsce, a w głównej mierze na Podhalu można było spotkać wyroby rękodzieła folklorystycznego, jak : drewniane zabawki, metaloplastyka, hafty, wikliniarstwo oraz kuśnierstwo - produkty własne i niepowtarzalne. To zostało łatwo uśmiercone. Na tym cierpi region a głównie Nowy Targ, gdzie jarmark powinien się odznaczać na trwale odrębnością lokalnych artystów i produktów podhalańskich a nie importowanym banałem i kiczem. Dlatego też na rodzimym industrialnym lesie rurek i konstrukcji siatko blaszanych targowiska zawisły obrazy o charakterze polityczno-emocjonalnej czystość form i mocnych faktur by zaprzyjaźnić się z otoczeniem. Korespondowały z jarmarcznym krajobrazem, redukując odbiór do ważnych refleksji na temat artysty i lokalizacji tego wydarzenia.

Twórcy, post industrialną wystawą, stawiają też wiele pytań dotyczących człowieka. Głównym pytaniem jest to: "kto tu jest Marsjaninem? Czy artysta wystawiający się na targowicy, czy ludzie którzy coraz mniej widzą i czują?" Degradacja artystów w hierarchii potrzeb ludzkich na ostatnie miejsca staje się chorobą cywilizacyjną. Brak szacunku oraz porównywanie sztuki do najprostszych czynności monetarnego obiegu, stawiają niekiedy artystów pod ścianą. To nieuczciwe - podkreślają - że budując tożsamość narodową, twórca staje się marionetką polityczną i często tylko śmierć przypomina o jego dorobku i staje się maszynką do mięsa. A chluba po człowieku zostaje. Większość nie zdaje sobie sprawy z ilości egzystencjalistycznych problemów i moralnych rozterek, z którymi musi radzić sobie artysta. Zarówno ten doświadczony, jak i debiutant.

Dawid Kędzierski „Denver” 1984 r. urodzony w Dynowie. Ukończył studia na Wydziale Sztuki URz w pracowni malarstwa profesora Marka Pokrywki i doktora Antoniego Nikla. Dyplom z wyróżnieniem uhonorowany trzecią nagrodą im. Jerzego Panka w 2009 r. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Zakopane. Jest współzałożycielem międzynarodowej grupy artystycznej Niezależna Akademia Frenetyków. Od 2011 roku prowadzi wraz z żoną Magdaleną autorską pracownię Inversja w Nowym Targu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. Uczestniczy w ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich i rzeźbiarskich oraz wystawach przeglądach artystycznych i konkursach. Uprawia malarstwo sztalugowe, rzeźbę, rysunek i LandArt. Prace artysty znajdują się w zbiorach placówek kulturalnych oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą miedzy innymi: Słowacja, USA, Brazylia, Japonia, Ukraina i Austria. Mieszka i pracuje w Nowym Targu.

Michał Mroczka rocznik 1984. Pochodzi z Lipnicy na Podkarpaciu. Obecnie tworzy i mieszka w Warszawie. W roku 2004 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie ze specjalizacją snycerstwo. W 2009 uzyskał dyplom z malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS pod kierunkiem Walentego Wróblewskiego. Od 2007 roku współtworzy grupę artystyczną Niezależna Akademia Frenetyków. Od 2010 jest współzałożycielem autonomicznej lubelskiej galerii Kamienica Cudów. Należy do Stowarzyszenia Pracownia Otwarta w Lublinie. Jest współtwórcą makiety śródmieścia przedwojennej Warszawy w Teatrze Kamienica.

Źródło: materiały nadesłane, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
pisior13:58, 28 stycznia 2015
Hej ARTYŚCI - roboty sie chyćcie
@lala12:39, 28 stycznia 2015
Ale kichę odstawiacie Panowie:) wyskoczyliście jak Filip z konopi ....ten kto mieszka w NT i trochę uczestniczy w życiu kulturalnym miasta ten wie, że w tym zakresie trochę się robi...
goska10:31, 28 stycznia 2015
SWIETNIE, szkoda, ze akurat nie przechodziłam. GRATULACJE, panowie, zapachniało swiatem...
karwacz09:44, 28 stycznia 2015
mnie się bardzo podoba ,coś nowoczesnego ,innego , wykorzystanie brzydoty ,takie awangardowe podobne do nowoczesnej sztuki berlińskiej ,lub paryskiej,zupełnie inne spojrzenie na otoczenie, tego jeszcze u nas nie było
Brawo za pomysł EKstra
Franciszek09:30, 28 stycznia 2015
To zwrócenie uwagi, a nie promocja folkloru, chłopaki są nadto odważni - brawo. Nie boją się pokazywać i mówić co się źle dzieje.
koneser08:50, 28 stycznia 2015
O sztukę ludową na Podhalu wystarczająco dbała Polska Ludowa z Panem Antonim na czele. Teraz byłoby miło gdyby dbano trochę o kulturę wyższych lotów.
szopka nie sztuka00:34, 28 stycznia 2015
Obrazki ładne ale z ludowościa to to niema wiele wspólnego. Przerost formy nad treścią niestety...
Ale taki panuje trend w szkołach- jak nie postawisz 10 stron tekstu koło "dzieła" to nawet najwięksi krytycy sztuki nie są w stanie odgadnąć o co chodzi.
Celem wystawy było wyjście ze sztuką do ludzi ale nieliczni mogli to zobaczyć. to faktycznie wyjście do ludzi;)

PS. To pewnie wernisaż zaliczony i dyplom obroniony?
abdul22:53, 27 stycznia 2015
jak można zwrócić uwagę na śmierć sztuki ludowej pokazując kosmitów - nie łapie??????

to tak jakby promować oscypki przez wyciskanie na nich wizerunku Rycerzy Jedi
oliwia21:21, 27 stycznia 2015
matko boska
:)21:19, 27 stycznia 2015
dobre :) zwłaszcza orne pole, pejzaż z oranżem w tle i kolorowe krowy, brawo Panowie !
eSbek20:52, 27 stycznia 2015
Nie rozumiem tego piękna - no ale artystą nie jestem ;)
baciok@20:31, 27 stycznia 2015
Mam pytanie O co tu chodzi?????
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas