Prawnuki z pradziadkami, czyli o kształtowaniu tożsamości w sztafecie pokoleń (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 10.152 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 10.332 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 7.704 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 11.304 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
14.02.2016, 10:40 | czytano: 2483

Prawnuki z pradziadkami, czyli o kształtowaniu tożsamości w sztafecie pokoleń (zdjęcia)

W Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu odbyła się premiera filmu „Powiedz nam kim jesteśmy”, zrealizowanego w ramach współpracy Krakowskiej Szkoły Filmowej i IV Gimnazjum Małopolskiego Centrum Edukacji, jako projekt edukacyjny.

Projekt skupia się wokół tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z terenów Podhala i Małopolski z lat 1939-1955. Młodzież wciela się w role dziennikarzy i próbuje „dotknąć” historii poprzez kontakt ze świadkami tamtych wydarzeń.

Projekt pokazuje jak można w ciekawy sposób, używając narzędzi filmowych, uczyć historii i kształtować świadomość przynależności do regionu, małej Ojczyzny i zakorzeniać młodych ludzi w historycznej ciągłości pokoleń i budować ich tożsamość.

Ideę takiego ponadczasowego spotkania powtórzył w czasie nowotarskiej premiery dyrektor Krakowskiej Szkoły Filmowej – Tomasz Gugała, kierując te słowa szczególnie do młodzieży gimnazjalnej: „Macie możliwość dotknięcia historii, porozmawiania z ludźmi, którzy widzieli na własne oczy powstańców styczniowych i sami, jako przyszli pradziadkowie, przeniesienia tej sztafety pokoleń do waszych przyszłych prawnuków. Z XIX wieku w XXII wiek.”
W klimat tamtych czasów wprowadziły grupy rekonstrukcyjne, odgrywając scenkę przysięgi, a także mini-prelekcja dr Dawida Golika z Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, pokazująca ciągłość walk o niepodległość oraz sens ofiary dla kształtowania tożsamości młodych ludzi, którzy przejmują pamięć i idee, co było głównym celem projektu „Powiedz nam kim jesteśmy”.

„Powiedz nam kim jesteśmy” to także nazwa cyklu, który rozpoczął film pod tym tytułem. Cyklu fabularyzowanych dokumentów, które przybliżą wydarzenia i sylwetki bohaterów, związanych z antyhitlerowskim i antykomunistycznym podziemiem.

Pierwsze zdjęcia, z udziałem gimnazjalistów, do kolejnego filmu – „Dziesięciu”, odbyły się 12 lutego br., w domu pułkownika Tadeusza Bieńkowicza, jednego z głównych bohaterów brawurowej akcji odbicia więźniów w Lidzie pod okiem uzbrojonego garnizonu niemieckiego.

mat. prasowy
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Slowak_z_dziada_pradziada13:12, 14 lutego 2016
?Powiedz nam kim jesteśmy" - oj, w niektórych częściach powiatu dzieci mogłyby przeżyć szok, gdyby im powiedziano prawdę o ich pochodzeniu :)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas