Kopia Całunu Turyńskiego na Spiszu (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 2.52 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 12.276 km/h Wilgotność: 84 %
Rain
Wiatr: 10.008 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
48 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
6 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
18.09.2017, 13:41 | czytano: 6549

Kopia Całunu Turyńskiego na Spiszu (zdjęcia)

W parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Białej miało miejsce historyczne wydarzenie religijne dla tej miejscowości - poświęcenie stałej ekspozycji kopii Całunu Turyńskiego.

Pomysł umieszczenia Całunu – największej relikwii chrześcijaństwa – przy kościele w Nowej Białej, zrodził się w ostatnią niedzielę czerwca, gdy do parafii przybyła zaproszona przez księdza proboszcza Tadeusza Korczaka, świecka misjonarka dr Anna Krogulska. Wygłosiła ona wówczas w kościele cykl przepojonych głęboką wiarą katechez na temat Całunu Turyńskiego.

W tym też dniu Anna Krogulska przekazała na ręce proboszcza dar dla parafii - pochodzący od fundatora z USA - kopię Całunu Turyńskiego naturalnej wielkości tj. o długości 437 cm. i szerokości 113 cm. Specjalny stelaż na całun wraz z grafiką przedstawiającą twarz Chrystusa m.in. z Całunu oraz z Chusty z Manoppello, wykonała firma reklamowa Jakuba Guzika z Nowego Targu. Koszt konstrukcji został sfinansowany z ofiar jedenastu darczyńców.

Uroczystość poświęcenia całunu rozpoczęła msza św. celebrowana przez księdza infułata Stanisława Olszówkę, emerytowanego proboszcza z Zakopanego oraz księdza proboszcza Tadeusza Korczaka. Razem z wiernymi naszej parafii i sąsiednich miejscowości modlił się wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch. Po eucharystii procesyjnie udano się na zewnątrz kościoła, gdzie ksiądz infułat dokonał aktu poświęcenia kopii Całunu Turyńskiego. Następnie rozpoczęło się czuwanie modlitewne zakończone Apelem Jasnogórskim o godzinie 21.00.

Nowa Biała jest pierwszą z siedmiu miejscowości w Polsce, gdzie kolejno zostaną umieszczone kopie Całunu Turyńskiego – odpowiednio do siedmiu państw, z którymi nasz kraj graniczy. Są to: Słowacja, Czechy, Niemcy, Ukraina, Białoruś, Litwa i Rosja.

W niedzielę 17 września dr Anna Krogulska podczas wygłoszonych katechez ukazała jak wspaniały dar trafił do parafii i jak wielka jest to dla każdego wierzącego człowieka okazja, aby kontemplując oblicze Chrystusa z Całunu stawać się coraz bardziej do niego podobnym.

Ks. Tadeusz Korczak, fot. Grzegorz Kołodziej, www.nowabiala.com / oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
j@nkoMuzykant23:03, 22 września 2017
do gdański podróżnik
Jeśli ci na Spisz nie po drodze - to się nie fatyguj człowieczku małej wiary!
I nie obrażaj ludzi ze Spisza.
...20:29, 20 września 2017
marek- barwnik naniesiony laserem....BZDURA, cyt"Rogers wykrył w pobranych do datowania próbkach obecność barwników. Wskazują na to nie tylko mikroskopowe obserwacje pojedynczych włókien ale również elementarna analiza chemiczna. Barwniki były najprawdopodobniej nakładane poprzez wcieranie w dosztukowany fragment. Miało to na celu uzyskanie koloru jednolitego z resztą tkaniny. Niektóre obszary włókien nie są zabarwione, wskazując miejsce splotu."
mark10:27, 20 września 2017
Dajcie już spokój z tym całunem. Dla mnie to podróba jak gwint. Badania SE-Mem wykazały że na płótnie jest obecny barwnik w tzw naniesiony na płytkim splocie . Jest to możliwe laserem / czyli jakieś 100 lat temu/ Płótno jest faktyczne starsze ,krew ludzka tez jest obecna ale gwarancji ze to krew Jezusa nie ma.Są tez ślady ziemi z rejonów Jerozolimy i co z tego? / W średniowieczu handel relikwiami był niezwykle dochodowym interesem drzewo z krzyża Jezusa doskonale się sprzedawało tak samo gwoździe i inne cudeńka. Ilość sprzedawanego drzewa mogłaby zadziwić nie jeden tartak .Rynek kształtuje popyt. Skoro każdy chciał mieć kawałek drzewa to go kupował. Oczywiście wszystkie były sprzedawane jako autentyczne a trudnili się tym zarówno zakonnicy jak i obwoźni handlarze. Katolicy wierzą w autentyczność całunu i koniec tematu. Każdy niech wierzy w taką wersje jak mu rozum dyktuje.
JK09:18, 20 września 2017
Co to wydarzenie historyczne? Kopia jak sama nazwa wskazuje jest ogólnie dostępna i może ja mieć każdy.
gdański podróżnik08:27, 20 września 2017
No to teraz mam wiarę że ludzie ze Spisza staną się mniej Fałszywi.
cv22:38, 19 września 2017
Co to za sensacja!
Kopię to każdy może mieć wszędzie...
?20:20, 19 września 2017
kosmita, a co ciebie ateisto interesuje?
kosmita17:09, 19 września 2017
To kopię trzeba też okadzić?
www15:46, 19 września 2017
do "do www" ty taki tępy jesteś czy tylko udajesz? Nie kumasz że linków na P24 wklejać nie można? Obsługa Google za trudna? To łapnij się na jakiś kurs komputerowy z EuroRzeszy - to cię nauczą.
Ale tak żebyś załapał - cyt.:
"W związku z wystawieniem Całunu Turyńskiego w dniach 10 IV ? 23 V 2010 r. trzeba podkreślić, że dzisiaj mamy już naukową pewność, iż badania węglem C14 w 1988 r. przeprowadzono na próbce z Całunu, w której było tylko 40% oryginalnej, starożytnej tkaniny lnianej, a pozostałe 60% materiału stanowiły bawełniane nici ze średniowiecza, wplecione podczas naprawy tego fragmentu płótna.



Karygodne zaniedbanie specjalistów od datowania węglem C14 stało się główną przyczyną uzyskania błędnego wyniku datowania w 1988 r. Ten fakt powinien dotrzeć do opinii publicznej, tym bardziej że środki masowego przekazu w dalszym ciągu powołują się na wyniki badań z 1988 r. jako na naukowy pewnik, co jest oczywistą manipulacją i wprowadzaniem ludzi w błąd."
do www14:04, 19 września 2017
Ale wygodne podejście do tematu. Jak gęba zatkana brakiem argumentów.
Śpisok12:43, 19 września 2017
W jakim języku Słowackim............ :@
hehe12:41, 19 września 2017
@WWW, " sensacyjna" to jest twoja wiedza, która się zatrzymała na roku 88' :D:D:D
www11:58, 19 września 2017
@WWW....ja cię mam obsługi Google uczyć???
@ misjonarka świecka.10:14, 19 września 2017
To KK uznał całun za relikwie czy nie? A skoro NIE .To dlaczego?
@ misjonarka świecka.09:40, 19 września 2017
W takim razie dlaczego KK ogłosił całunu relikwią? Co do badań polecam pracę Waltera Mc Crona i jego zespołu badawczego. I ewangelię Św.Jana20,5-8. Z tego co pamiętam to pisze jasno o pochówku i głowie owiniętej w oddzielna chustę. To gdzie ta chusta jest i dlaczego całun jest w jednym kawałku? Co do Templariuszy to raczej trudno uznać ich za autorytety . Pamiętasz za co ich usadził Filip Piękny? Zdaje się ze był to tzw. Cud Słońca. Ale podobnych przykładów można by przytaczać naprawdę sporo. Dwa ostatnie w przytoczone nazwiska nie skomentuję. Pewnie zgadniesz dlaczego.
@WWW09:12, 19 września 2017
A przez kogo została obalona? I jaka metodą zostały przeprowadzone badania podważające te radioaktywnego węgla. To by dopiero była sensacja! Słucham.
Wpoprzek22:15, 18 września 2017
Muszą się w końcu zdecydować- albo bumerang i kości mamutów oraz muzeum albo też kopiowanie tkanin...
piśmienny20:58, 18 września 2017
do rafi... toż to wystarczy przeczytać jedynie tytuł artykułu, aby doznać olśnienia, iż mowa jest o KOPII całunu.
Orginał jest przechowywany w Turynie w kaplicy Świętego Całunu znajdującej się w katedrze p.w. św. Jana Chrzciciela ( Duomo di San Giovanni Battista ).
rafi20:12, 18 września 2017
toż, to wydruk z plotera
Anna Krogulska misjonarka świecka19:53, 18 września 2017
Całun- to niemy świadek zmartwychwstania, ale jakże wymowny. Tak mówił o tym płótnie Jan Paweł II. Polecam Jego homilie z 24 maja 1998 rok. W słowach Jana Pawła II, każdy odnajdzie potrzebną dla siebie pomoc dla rozwoju swojej wiary, i może będzie miał chęć przybyć do Nowej Białej, aby zobaczyć " najdoskonalszy obraz Boga oglądany na ziemi" jak o Całunie Jezusa Chrystusa pisali Templariusze. Dla tych którzy chcieliby zapoznać się z najnowszymi badaniami nad Całunem polecam:"Całun Turyński" Gian Maria Zaccone, (2011 rok) "Całun Jezusa Nazarejczyka" Barbara Frale (2012roki). Lub naszego Polskiego syndonologa Stanisława Waliszewskiego " Całun Turyński dzisiaj"
www15:55, 18 września 2017
EU.. ta "analiza" metodą radioaktywnego węgla już daaawno została obalona tylko ciągle krąży jako "urban legends" i jest powtarzana jak mantra przez niektórych...
EU14:25, 18 września 2017
KK niechętnie zabiera głos w sprawie autentyczności całunu. Tak sobie przypominam wyniki badań płótna metodą radioaktywnego węgla i chyba analiza wykazała z pochodzi z XIV wieku. No góra XIII. Za to Hebrajczycy/nie pamiętam nazwy uniwersytetu/ upierają się że analizując wiek nasion odnalezionych w całunie datują jego powstanie na VIII wiek naszej ery. Do 1360 r.nikt o nim nie słyszał. Ale za to wszyscy słyszeli o mistrzu Leonardo i jego wynalazkach. I tu trzeba by było rozwinąć temat. A jest co rozwijać .Oj jest.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas