Geologiczne skarby nową atrakcją Podhala - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Jabłonka
Clouds
-2°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 96 %
Clear
-1°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
106 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
36 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 53 | 106 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
12.12.2017, 12:00 | czytano: 3500

Geologiczne skarby nową atrakcją Podhala

W Nowym Targu podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Geoparku Pieniny. Ma on powstać na obszarze tzw. Pienińskiego Pasa Skałkowego.

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu gościła w miniony piątek roku uczestników spotkania inicjującego działania na rzecz utworzenia geoparku PIENINY na obszarze podhalańskich gmin. W spotkaniu wzięli przedstawiciele gmin: Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn, Łapsze Niżne, miasta i gminy Nowy Targ, Szaflary i Czarny Dunajec. Obecni byli także naukowcy z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz przedstawiciel Geoparku „Geoland Świętokrzyski” Michał Poros.

Podczas spotkania zaprezentowano ideę geoparków UNESCO oraz projekt geoparku w woj. świętokrzyskim i na tym przykładzie dyskutowano nad możliwością utworzenia geoparku w naszym regionie. Podpisano również list intencyjny, popierający pomysł utworzenia Geoparku Pieniny, oraz ustalono plan dalszych spotkań w celu promocji tej idei w poszczególnych gminach.

Geopark UNESCO to obszar o wyznaczonych granicach, w obrębie którego obiekty i krajobrazy cechują się międzynarodowym znaczeniem geologicznym. Geopark nie wprowadza żadnej nowej formy ochrony prawnej, czyli nie jest nowym parkiem. Jego zadaniem jest promocja i stworzenie atrakcji turystycznej z posiadanych walorów geologicznych. Na Podhalu atrakcją geologiczną światowej kasy jest m.in. Skałka Rogoźnicka wpisana na listę UNESCO. Obiekt jest unikatowy, tymczasem, mimo wielu starań, nie posiada żadnej infrastruktury turystycznej, a nawet drogi, która by pozwoliła turystyczne wykorzystanie tego miejsca.

Na wpisanie na listę UNESCO czeka też Przełom Dunajca.

oprac. r/ źródło: PPWSZ
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
turysta22:19, 12 grudnia 2017
Narzekania ciąg dalszy i to pod byle jakim pretekstem. Smog, źle, geopark źle, jakiekolwiek zmiany też źle. Od tego narzekania to oczy ropieją i zęby wypadają ... tym narzekającym
Rogoźniczanka18:10, 12 grudnia 2017
Bardzo dobrze się dzieje. Tak trzymać. Jednak nasza perełka, Skałka Rogoźnicka, nie jest niestety na Liście UNESCO. Tak twierdziła Pani Profesor Aleksandrowicz, ponieważ czynione były w tym kierunku starania, jednak do tego nie doszło. A może warto te starania ponowić? W każdym bądź razie należy w końcu zadbać o ten obiekt. Most na Rogoźniku to jeszcze nie wszystko.
Chilerp13:15, 12 grudnia 2017
A co mają robić?? Oni tylko godać umią, zwłaszcza złotousty ze Śpisa. Ten to ma godane, godo, godo i telo z tego. A jak przychodzi do konkretów, to abo mu politycnie wniosek odrucili, to somsiedzi winni bo lepij wnioski napisali, to zaś się przepisy zminiły i sie nie zdązyli osotać, to sramto, to owamto.

Zaś ogrodzić, na mapie wyrysuwac kolejny park i ludzie już nawet deski do stodoły nie przybijom.
geol12:59, 12 grudnia 2017
Rozmowy, rozmowy i zero konkretów. Omawiano to w 2007 r, potem w 2014 r w PPWSZ i 2015 w ramach porozumienia Szczawnica AGH i ponownie w 2017 r w PPWSZ i tak bez końca..... Tylko po co UNESCO skoro stary-nowy minister Szyszko ma UNESCO w głębokim poważaniu i szacunku.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas