Tatrzański Park Narodowy będzie edukował... mieszkańców Podhala - podhale24.pl
Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 16.848 km/h Wilgotność: 52 %
Clouds
Wiatr: 18.252 km/h Wilgotność: 50 %
Rain
Wiatr: 18.612 km/h Wilgotność: 51 %
Rain
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
10°
Wiatr: 12.492 km/h Wilgotność: 46 %
Rain
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 57 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
23.02.2018, 09:40 | czytano: 2395

Tatrzański Park Narodowy będzie edukował... mieszkańców Podhala

Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem otrzymał 400 tys. zł na specjalny projekt edukacyjny pod nazwą „Akademia Tatry – działania edukacyjne dla społeczności lokalnej”. Pieniądze przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt zakłada szeroko rozumianą edukację na temat zasobów i „skarbów” tatrzańskiej przyrody wśród społeczności lokalnej na terenie dwóch powiatów w województwie małopolskim: tatrzańskiego i nowotarskiego. Przedsięwzięcie obejmie miasto Zakopane oraz gminy: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin, Biały Dunajec i Czarny Dunajec.

Głównym celem „Akademii Tatry” jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców Podhala w aktywną troskę o stan środowiska naturalnego i jego ochronę. Działania przewidują m.in. organizację prelekcji, konferencji i seminariów o tematyce przyrodniczej dla samorządowców, przewodników tatrzańskich, nauczycieli, fiakrów przewożących turystów po terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dla wszystkich tych środowisk i grup zawodowych, a także dla uczniów szkół ponadpodstawowych, zorganizowane zostaną również wycieczki i warsztaty terenowe na terenie TPN. Tematy, które mają być podjęte w terenie to m.in. ekologia lasów górskich i rola w niej dużych drapieżników. Poruszona będzie także kwestia obecności kornika i martwych drzew w ekosystemie lasu. W sumie przeszkolonych w ten sposób ma zostać, wraz z uczniami, około 1800 osób.

– Dziękuję za możliwość realizacji projektu. Mam nadzieję, że wszyscy przewidziani w projekcie zostaną odpowiednio wyedukowani, a zwłaszcza grupy profesjonalne, na czym nam szczególnie zależy. Bo to one właśnie będą tę wiedzę przekazywać dalej – zaznaczył dyrektor TPN Szymon Ziobrowski po podpisaniu umowy. Z kolei zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW Roman Wójcik podkreślił, że wspieranie edukacji ekologicznej to jeden z priorytetów Narodowego Funduszu.

Tatrzański Park Narodowy zamierza także w ramach projektu zakupić sprzęt niezbędny do prowadzenia zajęć terenowych (m.in. odbiorniki GPS, wysokościomierze, średnicomierze, urządzenia do pomiaru pH gleby). Planowane jest opracowanie i wydrukowanie niezbędnych materiałów edukacyjnych, które następnie – przekazane fiakrom – trafią także do turystów. Co istotne, w projekcie szczególną, bo największą grupą odbiorców projektu będą uczniowie zakopiańskich szkół średnich. Wezmą oni udział w 90 zajęciach terenowych z wykorzystaniem elementów badań naukowych.

Terenowe lekcje mają się odbywać w rejonie Kasprowego Wierchu oraz Drogi pod Reglami. Tematami przewodnimi będą: flora wysokogórska, różnorodność biologiczna, ekologia lasu oraz wpływ turystyki na przyrodę. Dla uczniów zostaną także zorganizowane dwa konkursy: wiedzy o przyrodzie Tatr oraz fotograficzny. Uzupełnieniem działań projektu „Akademia Tatry” będą regularne informacje w lokalnych mediach. Co miesiąc w prasie mają się ukazywać publikacje edukacyjne, a w radiu będę emitowane audycje o tematyce przyrodniczej. Przedsięwzięcie zakończy konferencja podsumowująca z udziałem przedstawicieli grup objętych projektem oraz zewnętrznych ekspertów.

Źródło: NFOŚiGW, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
przekręty18:51, 24 lutego 2018
TPN to instytucja, ktorej pierwszym i podstawowym zadaniem jest dojenie. Mało (wg siebie, bo im zawsze malo) wydoili gdzie indziej, to teraz jeszcze 400 tysi do serca przytulą, tak na osłodę. Nic, tylko sie cieszyć.
danka furmanka09:03, 24 lutego 2018
kolejna instytucja która chce nas edukować ,może juz dość tych nauk i tych prelekcji niech się sami edukują,szukają sobie zajęcia czyżby czuli się niepotrzebni
baciok@12:34, 23 lutego 2018
Czytam na innych stronach internetowych , że TPN ogłosił właśnie przetarg na koszenie hal(Kondratowa, Kościeliska, Chochołowska) mechanicznie za pomocą kosiarek rotacyjnych i bolowanie do tego. Totalny odlot. Najpierw nie pozwala się wypasąć owiec, a ponieważ zarastają hale to trzeba puścić maszyny. Do tej pory miałem pozytywne zdanie co do TPNu . Zmieniam, z głupotą trzeba walczyć i nagłaśniać.
koza12:28, 23 lutego 2018
Niech zaczną edukować niedźwiedzie. Wezmą kolejne 400 tyś za innowację.
Tępy Toporek10:56, 23 lutego 2018
"Bogatemu to się nawet byk ocieli "
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas