Jak wybrać właściwy aparat ortodontyczny? Porównujemy dostępne rozwiązania (artykuł sponsorowany) - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 12.924 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 65 %
Rain
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 12.78 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 71 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
18.12.2018, 16:00 | czytano: 2159

Jak wybrać właściwy aparat ortodontyczny? Porównujemy dostępne rozwiązania (artykuł sponsorowany)

Jako pierwsza klinika stomatologiczna na terenie Podhala ALLDENTAL oferuje pełne spektrum metod leczenia i korekcji wad zgryzu. Od tradycyjnych systemów, po najnowsze zdobycze technologii, czyli dedykowane konkretnemu pacjentowi systemy nakładkowe i samoligaturujące.

Teraz w gabinecie stomatologa mamy do wyboru więcej opcji, niż kiedykolwiek. Jak zatem wybrać tę właściwą dla siebie?
Przed konsultacją u ortodonty, warto zapoznać się z zaletami poszczególnych rozwiązań – z pewnością ułatwi to podjęcie decyzji już podczas pierwszego spotkania.


APARATY SAMOLIGATURUJĄCE

Jest to stały aparat ortodontyczny, który od klasycznego aparatu różni się tym, że nie posiada ligatur, czyli gumowych łączeń między zamkami. Przykładem systemu opartego na delikatnej technice bezligaturowej jest aparat Damon lub Insignia. Dzięki zastosowanemu mechanizmowi suwakowemu i braku ligatur zmniejsza się nacisk i tarcie, co skraca czas leczenia oraz redukuje ilość wizyt kontrolnych (nie ma potrzeby regulacji ligatur).
System Insignia jest przygotowany indywidualnie dla każdego pacjenta - jego elementy są produkowane w oparciu o osobisty plan leczenia. Pacjent już na początku leczenia może zobaczyć jego efekt, dzięki oprogramowaniu, które projektuje jego przebieg.

Zalety: estetyka (brak ligatur), mniejsza ilość awarii, mniejsza inwazyjność (mniejsze ryzyko podrażnień i dolegliwości bólowych), rzadsze wizyty kontrolne, szybsze efekty niż przy klasycznym aparacie, łatwiejsza higiena.

Czas leczenia: średnio o 6 miesięcy, krócej niż w przypadku klasycznych aparatów tradycyjnych.


APARTY NAKŁADKOWE (NIEWIDOCZNE)

To jedna z najbardziej nowoczesnych metod terapii wad zgryzu. Jest to system ortodontyczny oparty na stosowaniu tzw. alignerów, czyli ruchomych aparatów nakładkowych. Systemy Invisalign oraz Clear Aligner to zestaw nakładek wykonanych z przezroczystego polimeru. Tym, co wyróżnia alignery jest brak charakterystycznych dla aparatów stałych metalowych drutów i zamków. Aparat, a w zasadzie cały pakiet aparatów, wykonywany jest indywidualnie „pod zgryz” konkretnego pacjenta, w czym pomaga komputerowa wizualizacja 3D oparta na amerykańskich technologiach. Dzięki temu cały etap leczenia można zaplanować już podczas pierwszej wizyty. Pacjent dostaje od stomatologa kilka par alignerów, które zmienia co 2 tygodnie na kolejne. Nakładki cały czas stopniowo przesuwają zęby do pożądanej pozycji. Takie rozwiązanie jest więc wygodne dla zabieganych osób, ponieważ wizyty kontrolne są rzadsze i krótsze.

Okiem eksperta (lek. dent. Magdalena Drwięga, ALLDENTAL): – Taki aparat nie ustępuje w skuteczności klasycznym stałym aparatom ortodontycznym. Zalecany jest pacjentom z umiarkowanymi wadami zgryzu, np. diastemą lub stłoczeniem, ale można go również stosować w połączeniu z innymi metodami ortodontycznymi w bardziej skomplikowanych przypadkach jak tyłozgryz czy zgryz otwarty. Dodatkowo jest praktycznie niewidoczny, co przekłada się na komfort pacjenta. Wielu osobom, szczególnie dorosłym zależy, by aparat był dyskretny, nie rzucał się w oczy, a jednocześnie leczył. Tutaj jest to możliwe – wyjaśnia ekspert.

Zalety: estetyka, rzadsze wizyty kontrolne (co kilka miesięcy, zamiast co miesiąc), mniejsza ilość awarii, brak inwazyjności (mniejsze ryzyko podrażnień) oraz wygoda (aparat można zdjąć do jedzenia, szczotkowania oraz np. podczas ważnego spotkania; idealna opcja dla osób uprawiających sport, pracujących głosem oraz zawodów publicznych, gdzie ważny jest wizerunek np. modeling, aktorstwo, media).

Czas leczenia: 3-24 miesięcy (w zależności od skali wady).


APARATY LINGWALNE

Stały aparat ortodontyczny, który w odróżnieniu od tradycyjnego umocowany jest nie z przodu zębów, ale na ich tylnej powierzchni - od strony podniebienia i języka. Głównym atutem rozwiązania jest niewidoczność aparatu i komfort dla pacjenta. Jest to opcja dla pacjentów, którym zależy na subtelnym efekcie estetycznym oraz maksymalnej skuteczności leczenia. Do wyboru mamy tradycyjne zamki oraz te dostosowane indywidualnie do pacjenta (System Incognito). U niektórych pacjentów może on z kolei powodować niewyraźną mowę oraz seplenienie, które powinno mijać z czasem.

Zalety: estetyka (niewidoczność), szybsze efekty (inna technika umocowania zamków).

Czas leczenia: 6-30 miesięcy (np. stłoczone zęby wyprostujemy szybciej niż aparatem tradycyjnym).


APARATY LIGATUROWE (TRADYCYJNE)

To klasyczne aparaty, które posiadają zamki, ligatury oraz łuki. Wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej oraz posiadają metalowe zamki przymocowane do zęba za pomocą specjalnego kleju. Metalowe zamki ustabilizowane są cienkim drucikiem, który wywierając nacisk na zęby powoduje ich stopniowe i kontrolowane przemieszczanie się. Z racji wykonania aparaty te są na ogół widoczne dla otoczenia (np. metalowe), mogą podrażniać tkanki oraz cechuje je wyższa awaryjność (np. odklejenie zamka, złamanie drutu). Leczenie za pomocą tego aparatu, niezależnie od wyboru zamków, wygląda podobnie. Pacjent przychodzi na wizytę kontrolną do ortodonty co 1-1,5 miesiąca.

Okiem eksperta (lek. dent. Magdalena Drwięga) - Do wyboru mamy nie tylko tradycyjne zamki metalowe, ale również bardziej dyskretne i estetyczne aparaty ceramiczne, szafirowe oraz wykonane z kryształu górskiego. Będą one korzystną alternatywą dla pacjentów, którym zależy na subtelnym efekcie.

Zalety: niższa cena w stosunku do innych.

Czas leczenia: średnio 2 lata.


APARATY ZDEJMOWANE/RUCHOME

Aparaty ortodontyczne ruchome zalecane są w przypadku niewielkich defektów w uzębieniu. Ta metoda nie daje możliwości obracania zębów czy ich przesuwania w celu naprostowania uzębienia, dlatego nie wszystkie wady zgryzu da się skorygować za pomocą aparatu ruchomego. Aparaty ruchome zalecane są głównie dzieciom od 4 do 12 lat, którym nie wyrosły jeszcze wszystkie stałe zęby. Przykładem takich aparatów jest Płytka Schwarza, czy Twin Block.
U niektórych pacjentów może on z kolei powodować niewyraźną mowę oraz seplenienie, które powinno mijać z czasem.

Zalety: łatwość utrzymania higieny, możliwość wczesnej korekcji wady zgryzu.

Czas leczenia: 6-30 miesięcy.






Wielospecjalistyczna Klinika Stomatologiczna

Al. 1000-lecia 111 | Nowy Targ
+48 18 265 74 88
www.alldental.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas