Białka znowu groźna. Mieszkańcy chcą udrożnienia koryta i zabezpieczenia brzegów - podhale24.pl
Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Renaty, Kastora
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 7.776 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
12°
Wiatr: 10.44 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 11.988 km/h Wilgotność: 81 %
Jakość powietrza
8 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
01.08.2020, 18:23 | czytano: 8969

Białka znowu groźna. Mieszkańcy chcą udrożnienia koryta i zabezpieczenia brzegów

Problem regulacji Białki odżył na nowo. Po czerwcowych ulewach, mieszkańcy wsi w położonych w dolinie tej rzeki domagają się udrożnienia koryta i zabezpieczenia brzegów.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Problem w tym, że Przełom Białki to rezerwat ścisły, a chociaż samo koryto jest własnością państwowej spółki Wody Polskie, to nadzór nad wszystkimi działaniami na tym terenie sprawuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

Już teraz władze nowotarskiej gminy, po spotkaniu zainicjowanym przez sołtysa Krempach Józefa Pietraszka, wysłały pisma do obu instytucji z prośbą o podjęcie działań, które zabezpieczą w przyszłości mieszkańców wsi w dolinie Białki. Sołtys Pietraszek, podczas rekonesansu w terenie, wskazał przedstawicielom państwowej spółki najbardziej pilne potrzeby i niezbędne roboty do wykonania.

- Zawsze pozostaje ten sam problem. Woda nanosi mnóstwo rumoszu skalnego i powalonych drzew, a to spłyca koryto i poszerza - opowiada. - Z roku na rok Białka staje się coraz większym zagrożeniem nie tylko dla Nowej Białej, ale również dla Krempach. Chcemy, aby była zgoda na usunięcie skalnej łachy, powodującej, że nurt odbija się od niej na boki zabierając kolejne tereny.

Jak przekonuje Pietraszek koryto Białki, w niektórych miejscach ma nawet kilkaset metrów. Jeśli nie ma opadów, poziom wody jest bardzo niski. Według niego, jeżeli dojdzie do kolejnych intensywnych opadów woda może wtargnąć do wsi.

Postulaty mieszkańców w pełni popiera Urząd Gminy w Nowym Targu. Marcin Kolasa, zastępca wójta, który był na spotkaniu w terenie zapewnił, że gmina już wysłała pisma z prośbą o podjęcie działań, które zapewnią bezpieczeństwo mieszkańcom i ochronią ich dobytek. Nie ukrywa, że otrzymanie niezbędnych zgód, a następnie wykonanie robót, wymaga nie tylko czasu, ale i niemałych pieniędzy.

- Białka jest jedyną rzeką w Polsce o charakterze alpejskim - tłumaczą przyrodnicy. Dlatego ich zdaniem trzeba ją szczególnie chronić. Rzeka wypływa z Tatr w rejonie Morskiego Oka. Każde gwałtowne roztopy i opady powodują, że miejscowi natychmiast zanoszą modły, by nie wylała. Rzeka występuje jednak ze swego koryta praktycznie rokrocznie.
Według mieszkańców nie tylko Krempach, ale Nowej Białej i Dębna, trzeba oprócz interesu przyrody zauważyć jednak ten ludzki.

Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
berek19:16, 4 sierpnia 2020
Ekoterrorysta: a miałeś inne takie Białki dawniej? Rzeka o charakterze alpejskim - Białka od zarania dziejów była tylko jedna.
maro12:59, 3 sierpnia 2020
A oczyszczalni w pakiecie biołcany nie chcą...
anty-eko12:47, 3 sierpnia 2020
@Ekoterrorysta
Od wiek wieków z rzeki Białka pozyskiwano kamień - okrąglice granitowe - z których pobudowało się prawie całe Podhale i rzeka płynęła w swoim korycie ale do czasu aż ekoterroryści doprowadzili do zakazu pozyskiwania tego kamienia - Białka stała się płytka ale za to bardzo szeroka - miejscami podczas niewielkich wezbrań przypomina Wisłę, to i nie dziwota, że coraz częściej zalewa okoliczne miejscowości. Przywrócić prawo - za odpłatnością - do pozyskiwania kamienia i Białkę da się poskromić - wróci do swojego dawnego koryta.
Ekoterrorysta15:11, 2 sierpnia 2020
Białka "pamięta" swoje dawne koryto, które zmieniła po wielkiej powodzi w XVIII (?) wieku. Wówczas to Nowa Biała która - jak cały polski Spisz - znajdowała się na prawym brzegu Białki, nagle znalazła się jako jedyna na lewym brzegu. Kilka lat temu widziałem jak piękna Białka w czasie wysokiej wody próbowała wrócić do dawnego koryta i tylko szybka akcja obroniła NAJNOWSZE osiedle domków! Jednak, gdy przyjdzie powódź 200-lecia (a może przyjść za kilka lat), Białka postawi na swoim! Trzeba by chyba wybudować wysoki betonowy zbrojony mur na całej długości jeszcze przed wsią. Odpowiedź na argument że dawniej ludzie sami sobie radzili z rzeką, nie pytając o pozwolenie: dawniej przyroda nie była zagrożona tak jak teraz bo 1. ludzi było mniej, 2. nie istniała presja gospodarki i techniki na przyrodę, w tym na rzeki, 3. Wszystkie rzeki albo prawie wszystkie były naturalne i gdy człowiek zrobił którejś z nich zrobił krzywdę - nie było problemu! Jednym słowem nie było potrzeby ochrony przyrody! Teraz mamy ostatnią taką Białkę którą trzeba chronić przed NAMI!!!
Sonsiad11:16, 2 sierpnia 2020
Mieszkasz przy brzegu ? Zabezpiecz sie sam a nie żebraj
Qwerty10:38, 2 sierpnia 2020
A co na to bobry białczańskie ? Te które są odpowiedzialne za czystość białki .
Mieszkanka05:06, 2 sierpnia 2020
Tyle dalo to ostatnie przekopanie,ze koryto wrocilo do normy bo wcale nie duzych opadach... Wyrzucanie pieniedzy w bloto, a przy okazji niszczenie pieknej rzeki. Az sie noz w kieszeni otwiera, poszukajcie innego rozwiazania ...
wodnik l00:14, 2 sierpnia 2020
Wyraźnie widać , ze cześć komentatorów zupełnie nie zna tematu. Otóż wieś Nowa Biała istnieje od XIV wieku i wątpliwe jest by już wtedy obowiązywał jakiś ,,plan przesltrlzennego zagospodarowania". Wobec tego każdy , kto pisze o o pazerności budowlanej mieszkańców wiosek położonych nad Białka pisze głupoty. Wieki temu tam powstały te miejscowości. I co , teraz ze względu na działania ekoterrorystów maja sie wynieść ? Pytanie gdzie ? Pewnie do bloków , najlepiej w wielkim mieście . Bo z tamtąd płyną wszelkie mądrości i pouczenia.
Swój chłop23:50, 1 sierpnia 2020
Jedno małe pytanko czy Wody Polskie napewno są spółką państwową? Z tego co mi wiadomo owa spółka jest od jakiegoś czasu we władaniu konsorcjum z państwa położonego w Palestynie.
Co to za kraj co nawet wodą nie zarządza suwerennie. Jeśli się mylę niech ktoś sprostuje.
PiterQ23:44, 1 sierpnia 2020
Pepe, Acc ss i ff. Rozumiem że jesteś jedną i tą samą osobą, ale nie wiem skąd u Ciebie tyle nienawiści do nowobielan. Przez setki lat, oczywiście że niezgodnie z prawem państwowym, ale całkowicie zgodnie z obyczajem miejscowym, co dla legislatury nie powinno być obojętne, Przełom był czyszczony przez miejscowych poprzez wybieranie mateirału budowlanego. A teraz nagle nie wolno wydobywać kamienia bo (i tu następuje nawet jeśli trzeźwy, to jednak bełkot urzędniczy) coś tam. No jest to tak cudne, jak inwazja Europejczyków na Amerykę. I teraz Indianie są w rezerwatach, podobnie jak mieszkańcy Nowej Białej.
Fifarafa21:58, 1 sierpnia 2020
Ale p****kiedyś ludzie sami regulowali rzeki a teraz jej ruszyć nie wolno.... I niestety jest jak jest
ff21:29, 1 sierpnia 2020
Teren budowlany, to teren budowlany. Coście się tak uczepili tego, że trzeba się tam było nie budować. Ktoś taki plan zagospodarowania ustalił, że to tereny budowlane, to się ludzie budują. A co mają robić. Mają działki, to stawiają domy. Może któryś z was chętny na zamianę? Zresztą nie chodzi tylko o zalany dom. Ktoś dziś ma pole nad Białką, kosi trawę, suszy siano. A za dwa dni mocno poleje i mu zabierze całe to pole. Co taki gazda ma zrobić?
Piotrek z N.Targu.21:09, 1 sierpnia 2020
Ale pitolicie.Wam w blokach zagraża tylko sąsiad z góry albo przeciekający dach.
SS20:29, 1 sierpnia 2020
Przepraszam, ale czy ktoś się kazał w krempachach czy nowej białej budować? Cza było myśleć jak się miejsce na budowę domu wybierało...
Acc20:10, 1 sierpnia 2020
To może niech białaczanie przestaną stawiać domy w miejscu gdzie regularnie dochodzi do wezbrania rzeki? Może też warto by było rozważyć przesiedlenia mieszkańców z zagrożonej części wsi? Może skończmy już z durnym i kosztownym regulowanie rzek i niszczenia tym ekosystemu?
he he litości20:07, 1 sierpnia 2020
niech se biorą łopaty i sami i niech sie do robota wezma
piotrek19:14, 1 sierpnia 2020
instytucja wody polskie to taka instytucja że nie ma na nic pięniędzy , i trzeba ją jak najszybciej zamknąć , zlikwidować itp ,itd ...
Pepe18:41, 1 sierpnia 2020
Nikt wam się nie kazał budować w terenach zalewowych łapczywi ludziska..
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas