Jolanta Bakalarz: "Chcę być burmistrzem, który mobilizuje, inspiruje, pobudza do działania"

NOWY TARG. "Jest mi po drodze ze wszystkimi, którzy chcą lepszej przyszłości dla Nowego Targu" - powiedziała podczas oficjalnej prezentacji swojej kandydatury na burmistrza Miasta Jolanta Bakalarz i dodała: - Nowy Targ powinien być miastem gdzie warto mieszkać, pracować, inwestować oraz przyjeżdżać na wypoczynek.
Liderka komitetu Lepszy Nowy Targ dopytywana - z którym z pozostałych komitetów wyborczych mogłaby wejść w koalicję odpowiedziała krótko: - Gdybym uważała, że jest mi po drodze z którymś spośród istniejących już komitetów, to bym z takim wystartowała jako kandydatka na radną, a nie zakładała własnego komitetu.

"Kim jestem"

- Na forach internetowych czytam, że wielu zadaje sobie pytanie "kto to jest pani, ta która zdecydowała się stanąć w szranki i walczyć o fotel burmistrza". Jestem nowotarżanką. Tu się urodziłam, tu rozpoczęłam swoja edukację, tutaj także wróciłam po ukończeniu studiów na Politechnice Krakowskiej. /.../ W 1993 roku swoja karierę zawodowa związałam z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Nowym Targu. Od 2007 r. jako Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny i jako dyrektor stacji. Moje wykształcenie i obecne stanowisko upoważnia mnie do tego, by dbać o zdrowie i dobro mieszkańców, także walki o czyste powietrze. /.../ Posiadam coś, co powinien mieć burmistrz: czas, by zaangażować się całą sobą by móc pracować na rzecz naszego kochanego Miasta.

"Dobro miasta, nie rozgrywki polityczne"

- Chcę stworzyć w Radzie Miasta koalicję 21 radnych, którzy mieliby przede wszystkim na celu dobro naszego miasta a nie rozgrywki polityczne. Gdy mieszkaniec ma problem to powinien iść do radnego i nie zastanawiać się czy to radny opozycyjny czy koalicyjny, bo od tego może zależeć czy sprawa doczeka się rozwiązania. To ma być po prostu radny, który wysłucha mojego problemu i pomoże mi go rozwiązać.

- Chcę być burmistrzem, który mobilizuje, inspiruje, pobudza do działania. /.../ Burmistrzem wszystkich mieszkańców Nowego Targu. Tych, którzy wyjechali na studia i zastanawiają się czy warto wracać. Warto! Burmistrzem, tych, którzy wyjechali "za chlebem" i nie wierzą, że jest po co wracać Jest. Chcę być burmistrzem przedsiębiorców tworzących miejsca pracy, burmistrzem bezrobotnych i tych którzy pracują na rzecz tego miasta.

"Dostępność" Urzędu Miasta

- Jednym z elementów programu KW "Lepszy Nowy Targ" jest "Zwiększenie dostępności i elastyczności urzędu". Jak oceniam tę dostępność? Marnie. Często spotykam się z opinią mieszkańców, że nie warto tam nawet iść bo i tak nie otrzyma się pomocy, a na samą odpowiedź z urzędu trzeba czekać 2-3 miesiące. W mojej instytucji jest to nie do pomyślenia. /.../ Urzędnik jest przedłużeniem burmistrza. Osoba kontaktująca się z moim pracownikiem ma mieć poczucie, że rozmawia z kimś kto mnie reprezentuje. To tak, jakby rozmawiał ze mną. Zawsze traktowałam mieszkańców jako dobro.

Kandydat na wiceburmistrza?

- Kto będzie wiceburmistrzem? Trudno powiedzieć. Będę musiała rozmawiać z każdym i sprawdzić jego kompetencje. Ale nie uznaję podziału na inne zadania i tematy dla burmistrza i inne zastępcy. Uważam, że burmistrz powinien wiedzieć o wszystkich ważnych sprawach.

Czyste i przyjazne Miasto

- Program KWW Lepszy Nowy Tag zbudowany jest na czterech filarach. Pierwszy to Czyste i przyjazne Miasto. Nowy Targ boryka się z wieloma problemami. Nie można przemilczeć ochrony środowiska. Gdy wjeżdżamy wieczorem do Nowego Targu wita nas fetor wylewanych ścieków, smog. Chciałabym z tym walczyć. Mieszkańcy muszą wiedzieć, że bez inwestycji w ochronę środowiska nie da się tej sytuacji zmienić. Biorę udział w wielu spotkaniach i konferencjach na temat ochrony środowiska. Jako burmistrz chciałabym te wszystkie teorie wprowadzić w czyn. Ważna jest promocja zdrowego stylu życia.

- Nasze miasto cierpi na chroniczny brak koszy na śmieci. To mała rzecz, ale to będzie moja pierwsza decyzja: postawienie koszy, by było mniej śmieci na ulicach i chodnikach. Miasto to dom. Burmistrz powinien zachowywać się jak gospodarz. Jak zapraszamy do siebie gości to sprzątamy.

Sprawny i bezpieczny transport

- To nasz drugi filar. Mamy ogromne problemy komunikacyjne. Są dni gdy nie da się przez miasto przejechać. Niezbędne jest zakończenie budowy "zakopianki" i skomunikowanie jej z resztą dróg. Kolejna sprawa to budowa obwodnicy od strony zachodniej. Mała obwodnica poprawi bezpieczeństwo na Ludźmierskiej. Potrzebne jest usprawnienie komunikacji miejskiej. Muszę się przyjrzeć rozkładom jazdy, by były one dostosowane do potrzeb mieszkańców. W godzinach wzmożonego ruchu proponuję darmowe bilety w autobusach MZK.

Przedsiębiorczość i nowe miejsca pracy

- Nasze miasto się kurczy. Spada ilość mieszkańców i ilość rodzących się dzieci. To znaczy, że nowotarżanie uciekają z miasta, zakładają rodziny gdzieś indziej, bu tu nie oferuje się im niczego. /.../ Największym zakładem pracy w Nowym Targu jest szpital, potem urzędy i banki, czyli instytucje, które nie przynoszą dochodów dla Miasta. Mamy 400 zakładów pracy. Zaledwie jedna dziesiąta z nich zatrudnia po kilkadziesiąt osób. Pozostałe to małe firmy rodzinne, albo kilkuosobowe przedsiębiorstwa. To gdzie mamy znaleźć pacę? Dlatego tak ważne jest tworzenie stref ekonomicznych. /.../ Partnerstwo publiczno - prywatne jest sposobem na realizację inwestycji.

Nowy Targ - bazą noclegową

- Wszyscy mówią, że Nowy Targ nie wykorzystuje swoich walorów. Mamy tu 40 obiektów hotelarskich, które oferują 700 miejsc noclegowych, z czego 150 jest na Turbaczu. Chcę stworzyć tu bazę noclegową, by powstawały małe pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne. Nowy Targ jako noclegownia. Naszym hasłem jest "promocja turystyki". Stwórzmy jeden wspólny folder turystyczny z okolicznymi gminami ukazujący atrakcje i walory na całym terenie.

Targi na Rynku i hala wielofunkcyjna

- Targi, kożuchy i hokej - to z tym kojarzy się Nowy Targ w innych częściach Polski. To jest tradycja i chcę do tego wrócić. Proponuję, by na Rynku były organizowane cykliczne targi naszych produktów, naszych rzemieślników. By kuśnierze mogli prezentować swoje produkty, by turysta wiedział, że Podhale to nie tylko zakopiańska Jesień Tatrzańska, ale także Targi Nowotarskie.

- Tradycja to też hokej. Mój tata i bracia byli hokeistami. Ja jestem kibicem. Ale entuzjazm towarzyszący obserwowaniu rozgrywek spada jak widzę w jakich warunkach grają. Zrobię wszystko, by wybudować halę wielofunkcyjną. Można to zrobić w partnerstwie publiczno-prywatnym.

Sklepy wielkopowierzchniowe

- Powstawanie nowych galerii handlowych jest nieuniknione. Ale można rozmawiać z inwestorami, by współpracowali z naszymi handlowcami. Na przykład żeby w takiej kilkupiętrowej galerii - jedno piętro było po bardzo preferencyjnych cenach oddane nowotarskim kupcom.

Strefa Płatnego Parkowania

- Powinny być miejsca parkingowe. W pierwszej kolejności przed urzędami i miejscami użyteczności publicznej. Od tego trzeba zacząć. U nas w Sanepidzie też jest problem z miejscami postojowymi, ale jest rotacja samochodów. Nie ma tam miejsc dla pracowników, tylko dla petentów. To urzędnicy są dla mieszkańców, nie odwrotnie.

- Wiem, że wszystkie komitety mówią o tych samych problemach. Nie może być inaczej, bo wszyscy tu mieszkamy i widzimy te bolączki i to, z czym się borykamy.

---

Przy omawianiu poszczególnych zadań - kandydatka na stanowisko burmistrza wskazywała źródła finansowania inwestycji oraz sposób pozyskiwania pieniędzy. Na spotkaniu zaprezentowano także kandydatów na radnych - szczegóły wkrótce.

not. Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 24.10.2014 20:08