VIII Wieczór Cecyliański w Nowym Targu (galeria zdjęć)

"Wieczór Cecyliański z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie, a z atmosfery jaka towarzyszyła koncertowi można wnioskować, że nikt się nie nudził i znalazł coś interesującego dla siebie" - pisze Roman Matyasik.


Wspominając sobotni „Wieczór Cecylianski", który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury, trudno nie wspomnieć o Św. Cecylii czczonej corocznie w dniu 22 listopada. Święta Cecylia znana jest jako patronka muzyki sakralnej, charakterystycznej dla pierwszych wieków chrześcijaństwa. Niektóre dane dotyczące jej życiorysu oparte są na tradycji, pobożnych przekazach, inne fakty owiane są legendą.

Jak przypominamy sobie, w średniowieczu patronem muzyki kościelnej był Św. Jan Chrzciciel. Pierwszy wizerunek Świętej z instrumentem muzycznym /cytrą/ pochodzi z początku XV wieku i obecnie przechowywany jest w Muzeum Historycznym we Frankfurcie n/Menem.

Co ostatecznie zadecydowało o tym, że Św. Cecylia została w miejsce Św. Jana Chrzciciela, patronką muzyki i śpiewu? W V wieku pojawił się dokument „Passio s.Ceciliae", relacja o jej męczeńskiej śmierci. W jego fragmencie swobodnie tłumaczonym na język polski czytamy: „w czasie, kiedy brzmiały organy, Cecylia w oczekiwaniu na wejście do wesela Pana swego śpiewała w swoim sercu pieśń uwielbienia Boga: niech moje serce i ciało będą niewinne, abym nie była odrzucona na wieki". To właśnie treść tego dokumentu przyczyniła się do tego, że stała się patronką muzyki i śpiewu.

W 1584 r. Aleksander Marino, rzymianin, założył Towarzystwo Muzyczne pw. Świętej Cecylii w Rzymie, a w drugiej połowie XVI wieku muzycy francuscy świętowali dzień 22 listopada jako uroczystość Św. Cecylii, swojej patronki. Co roku dzień ten gromadzi wszystkich, którzy śpiewem i muzyką ubogacają liturgii mszy św. i stał się ten dzień inspiracją do organizacji, także w tym roku, już VIII- go Wieczoru Cecyliańskiego w Nowym Targu.

Organizatorem koncertu były Parafia NSPJ, Urząd Miasta, MOK, a bezpośrednio Podhalańskie Stowarzyszenie Muzyczne – Chór „Echo Gorczańskie". Należy dodać, że impreza z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie, a z atmosfery jaka towarzyszyła koncertowi można wnioskować, że nikt się nie nudził i znalazł coś interesującego dla siebie.

Koncert otworzył w imieniu Proboszcza Ks. Kazimierza Mynarskiego - Ks. Stanisław Holla - kapelan „Echa Gorczańskiego". Następnie kolejno wystąpiły: Orkiestra Parafii NSPJ w Nowym Targu pod dyr. Andrzeja Wisniowskiego, której marszowe dźwięki wszystkich wprowadziły w dobry nastrój. Radośnie chwaliły Pana Boga – słowem, muzyką, gestem i swoim dziecięcym uśmiechem „Stokrotki" pod dyr. Siostry Marceliny z Przedszkola Sióstr Serafitek z Nowego Targu oraz Schola „Promyki" pod dyr. Siostry Darii z Parafii NSPJ z Nowego Targu. Wreszcie, w poważniejszy repertuar wprowadziły widzów chóry, a mianowicie: Chór „Wierchy"z Zakopanego pod dyr.Władysława Kruszewskiego wspomagany głosami męskimi chórzystów „Echa Gorczanskiego", Chór Parafii Św. Jadwigi – Venite Adoremus Dominii pod dyr. Stanisława Twaroga, Chór Parafii Św.Stanisława ze Szczepanowa pod dyr.Wojciecha Oleksyka, Chór „Camerata" z Wieliczki pod dyr. Izabeli Szoty, Chór Parafii NSPJ w Nowym Targu pod dyr. Piotra Augustyna. Gościnnie wystąpił aktor kilku scen krakowskich - Jakub Kosiniak, który występy poszczególnych grup przeplatał recytacją fragmentów „Księgi Koheleta" z muzyką Mateusza Jarosza.

Z obowiązku dziennikarskiego należy również odnotować bardzo dobre, interesujące i dowcipne, często przerywane gromkimi brawami prowadzenie koncertu przez radnego - Stanisława Apostoła i dzielnie go wspomagającego syna - Aleksandra Apostoła.

Roman Matyasik

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 26.11.2008 23:12