Prawie wszystkie szpitale z naszego regionu weszły do tzw. sieci szpitali

Małopolski Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował wykaz szpitali z naszego regionu, które zakwalifikowały się do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tzw. sieci szpitali. Trafiło do niej pięć placówek z terenu powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego.
W Małopolsce będzie to w sumie 36 podmiotów. Z naszego regionu do sieci weszły: Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu (I stopień zabezpieczenia), Szpital Powiatowy w Zakopanem (II poziom zabezpieczenia), a także Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Rabce-Zdroju (placówka ogólnopolska), Uniwersytecki Szpital Rehabilitacyjno-Ortopedyczny w Zakopanem i Szpital Specjalistyczny Chorób Płuc w Zakopanem (szpital pulmunologiczny).

- Znamy sieć szpitali w Małopolsce. W pełni zabezpiecza ona zdrowotne potrzeby pacjentów. Cieszę się, że oczekiwane zmiany wejdą w życie już za kilka miesięcy, od 1 października. To znacząca zmiana z perspektywy pacjentów: po pierwsze usługi będę bardziej dostępne, po drugie pacjent będzie w końcu traktowany kompleksowo. Takiego podejścia dotychczas nie było – mówił dziś w Krakowie wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Reklama


W sieci znalazły się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych.

- W nowym systemie znajdzie się 36 placówek z naszego regionu, w tym dwa zostały przeze mnie wskazane do sieci (Szpital św. Rafała – Scanmed oraz szpital zakonu Bonifratrów). Niewątpliwie dzięki sieci szpitali będziemy mogli mówić o lepszej koordynacji całego procesu leczenia pacjenta, który zostaje skierowany do szpitala. Opieka ma być kompleksowa i zorganizowana, a szpitale będą mieć lepsze warunki funkcjonowania – podsumowała Elżbieta Fryźlewicz-Chrapińska, dyrektor NFZ w Krakowie.

W sieci nie znalazł się Szpital Miejski w Rabce-Zdroju. - Po ogłoszeniu placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali, w oparciu o wyniki przeprowadzonych analiz dostępu do świadczeń, będziemy podejmować decyzje o ogłoszeniu dodatkowych postępowań konkursowych dla tych szpitali, które nie znalazły się w sieci - poinformowała.

Szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły starać się o kontrakty na leczenie w trybie konkursowym – tak jak dotychczas. W związku z tym niezakwalifikowanie danego szpitala do PSZ (w całości lub w odniesieniu do danego zakresu świadczeń) nie oznacza, że zostanie on pozbawiony możliwości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

oprac. r/ materiały prasowe

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 28.06.2017 17:08