46-latek aresztowany za znęcanie się nad rodziną

Sąd Rejonowy w Nowym Targu aresztował na trzy miesiące 46-letniego mieszkańca jednej z miejscowości w gminie Jabłonka za przemoc psychiczną i fizyczną wobec swojej rodziny.
- W tym przypadku rodzinny dramat trwał wiele lat - informuje mł. asp. Dorota Garbacz, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. - Tymczasowy areszt jest niejednokrotnie stosowany poza innymi środkami zapobiegawczymi w postaci dozoru, zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonym, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego, nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania. Zdarzają się przypadki, kiedy wdrożenie procedury „Niebieskiej Karty” oraz prowadzone w tym zakresie działania hamują zjawisko przemocy.

Funkcjonariusze na terenie powiatu nowotarskiego od początku roku wypełnili 269 formularzy „Niebieskiej Karty”. W 197 przypadkach procedura „Niebieskiej Karty” wdrożona była na terenach wiejskich, a 72 na ternie miasta. Ofiarami przemocy najczęściej były kobiety w wieku do 65 roku życia. Natomiast sprawcami najczęściej byli mężczyźni. Łącznie za stosowanie przemocy zatrzymano 117 mężczyzn i 1 kobietę. Najczęstszym rodzajem stosowanej przemocy jest przemoc psychiczna, następnie fizyczna i seksualna.

Przemoc wobec osoby bliskiej bardzo rzadko ma charakter jednorazowy, a z biegiem czasu staje się coraz gwałtowniejsza i bardziej dotkliwa. Życie w sytuacji stresu, strachu, braku poczucia bezpieczeństwa, w poniżeniu, czy bezradności pociągają za sobą ogromne konsekwencje. Dlatego w pomocy ofiarom bardzo ważna jest współpraca służb, instytucji i organizacji pozarządowych. Coraz częściej ofiary nie wstydzą się szukać pomocy i chętniej zwracają się do instytucji z prośbą o wsparcie. Niestety zdarza się, że osoba doznająca przemocy boi się składać zawiadomienia o przestępstwie i zeznawać przeciwko oprawcy. Nic dziwnego, bo są to bardzo trudne i osobiste problemy. Nic jednak nie usprawiedliwia aktów przemocy. Brak reakcji i kary tylko rozzuchwala sprawcę. Dlatego należy szukać pomocy i nie wstydzić się o nią prosić. Tylko stanowcza postawa ofiary, która podejmuje decyzję o współpracy, może przerwać krąg przemocy i uwolnić się od cierpienia. Nie bądźmy również obojętni na przemoc wobec innych. Reagujmy, jeżeli jesteśmy świadkami czyjejś krzywdy, bo możemy niejednokrotnie zapobiec tragedii.

Zgodnie z art. 207 Kodeksu Karnego kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeżeli czyn popełniony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Jeżeli następstwem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12 lat.

Źródło: KPP Nowy Targ, oprac. r/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 15.12.2018 11:12