Skarga radnego na burmistrza w sprawie konsultacji przebiegu obwodnicy - została odrzucona

NOWY TARG. Radny Szymona Fatla złożył skargę na burmistrza o "zaniechanie dokonania konsultacji społecznych" w sprawie przebiegu obwodnicy. Grzegorz Watycha mówi, że na taki sposób pytania mieszkańców o zdanie jest za wcześnie, a poza tym konsultacje już były. Komisja Skarg i wniosków uznała skargę na burmistrza za bezzasadną.
Radny w swojej skardze powołuje się na uchwałę z 2006 roku w sprawie przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami. Twierdzi, że naruszony został ten akt prawa miejscowego w przypadku przebiegu oraz sposobu realizacji obwodnicy Nowego Targu w ciągu DK 49. Przypomina o "obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawach przewidzianych ustawą oraz innych ważnych sprawach dla gminy, a w szczególności inwestycji celu publicznego realizowanych przez inwestorów zewnętrznych o znaczeniu ponadlokalnym".

Konsultacje muszą być

- Droga, której inwestorem jest GDDKiA niewątpliwie jest inwestycją celu publicznego realizowanego przez inwestorów zewnętrznych o znaczeniu ponadlokalnym, tym samym istniał obowiązek jej skonsultowania z mieszkańcami. Miejska Komisja Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju z dnia 31 maja br., na której przekazana została radnym informacja w sprawie STEŚ dla budowy obwodnicy Nowego Targu - nie wypełniła założeń wspomnianej uchwały - argumentował radny Fatla.

Swoją skargę zakończył wnioskiem o poddanie pod konsultacje społeczne zarówno parametrów technicznych, jak i przebiegu drogi w terenie.

Burmistrz Nowego Targu tłumaczył, że skarga na niego jest bezzasadna.

Konsultacje będą, ale później

"Wymieniona uchwała Rady Miasta określa zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami bez określenia terminu na jej przeprowadzenie. Projektowana południowa obwodnica Nowego Targu jest dopiero na wstępnym etapie procesualnym mającym na celu uzyskanie wymaganych prawem decyzji i zezwoleń. Istotnym jest, że obecnie na wniosek inwestora - czyli GDKiA prowadzone jest postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowych dla przedsięwzięcia, jakim jest budowa obwodnicy. I to w tamach tego postępowania będą prowadzone konsultacje z mieszkańcami" - napisał w wyjaśnieniu Grzegorz Watycha.

W piśmie przedstawionym Komisji Skarg i Wniosków dodano, iż już w 2021 roku "z inicjatywy burmistrza Nowego Tagu inwestor, czyli GDDKiA przeprowadziła wstępne konsultacje społeczne. Odbyły się one w od 19 maja do 11 czerwca 2021 roku - o czym mieszkańcy byli informowani poprzez ogłoszenie na stronie internetowej Urzędu Miasta. Ogłoszenie zawierało również dokumentację projektową, którą jest dostępna na stronie internetowej Urzędu".

Konsultacje... już były

Przypomniano, że 31 maja 2021 r. odbyło się specjalne wspólne posiedzenie Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju oraz Komisji Mieszkaniowej, Opieki Społecznej, Zdrowia i Porządku Publicznego Rady Miasta - z udziałem mieszkańców miasta - na której projektanci wraz z przedstawicielami GDDKiA zaprezentowali założenia do Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) dla budowy tej obwodnicy.

- Informacja o tych konsultacjach była publikowana w lokalnych mediach - tak papierowych jak i internetowych. Była ona szeroko rozpowszechniona, o czym świadczą liczby odsłon tej informacji na portalach, a nade wszystko apele sygnowane przez inicjatorów utworzenia Nowotarskiej Strefy Relaksu dotyczące wyboru konkretnego wariantu - tłumaczył burmistrz.

Jak dodał: - Temat budowy południowej obwodnicy Noweg Targu jest znany lokalnej społeczności od kilkudziesięciu lat. Pierwszym dokumentem planistycznym, w którym wskazano przebieg tej drogi jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta uchwalone w 1997 roku. Poszczególne zmiany tego studium były powszechnie aprobowane na forum Rady Miasta i uchwalane przez zdecydowaną większość radnych - o czym świadczy chociażby głosowanie w 2019 roku, gdzie tylko przy jednym głosie wstrzymującym dokument został uchwalony. Nawet autor skargi Szymon Fatla nie kwestionował przebiegu tej drogi i głosował za podjęciem uchwały w sprawie zmian.

Konsultacje i zbieranie ankiet - na tym etapie "są przedwczesne"

Przypomniano też, że rezerwa terenu planowanej obwodnicy na wniosek i w uzgodnieniu z zarządcą drogi krajowej została wrysowana w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Nowy Targ 26 Równi Szaflarska, który Rada miasta uchwaliła w 2013 r. Rezerwa terenu pod tę drogę jest też wskazana w mpzp Nowy Targ 21 (obszar lotniska) i Nowy Targ 16 - nowy cmentarz.

- Wszystkie te dokumenty były procedowane w myśl obowiązujących przepisów, a istotną częścią procedury planistycznej były i są konsultacje społeczne . W trakcie tych licznych procedur - pojedyncze osoby składały uwagi kwestionując przebieg wskazanego w tych dokumentach korytarza południowej obwodnicy - powtarzał burmistrz i dodał, że "organizowanie konsultacji społecznych poprzez głosowanie, bądź zbieranie ankiet wśród mieszkańców całego miasta jest w tym momencie przedwczesne".

Ta uwaga odnosi się do informacji, iż Petycję w sprawie poprowadzenia południowej obwodnicy Nowego Targu innym korytarzem - podpisało ok. 2 tys. osób.

Urząd Miasta "się zaangażuje"

Wyjaśnienia burmistrza zakończyły się słowami: "Zgodnie z deklaracją zastępcy dyrektora ds inwestycji GDDKiA Roberta Jakubiaka złożoną na posiedzeniu Komisji Finansów 25 maja br. (opisaliśmy to w artykule Burzliwe spotkanie w sprawie obwodnicy Nowego Targu) w najbliższym czasie zostaną udostępnione do publicznego wglądu opracowane dotychczas materiały projektowe - tj. STEŚ. A Urząd Miasta zaangażuje się w upublicznienie tychże materiałów jak najszerszej liczbie mieszkańców."

Trzygodzinne posiedzenie Komisji Skarg i Wniosków zakończyło się odrzuceniem skargi radnego.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 09.06.2023 12:14