W lasach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego

W lasach w całym kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Kolejne nadleśnictwa ustawiają tabliczki z napisem "Zakaz wstępu do lasu". Strażacy postawieni zostali w stan najwyższej gotowości. Nie bez powodu. We środę gasili pożar młodnika i ściółki leśnej na nowotarskiej Niwie.

Z pożarem lasu na Niwie walczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP oraz ochotnicy z Nowego Targu i Klikuszowej.

Ogień pojawił się też po południowej stronie Tatr. Z pożarem lasu zmagali się Słowacy w granicach TANAP-u, dokładnie w rejonie Kieżmarskich Żłobów. W akcji gaśniczej brało udział kilkanaście jednostek oraz dwa śmigłowce.

Lasy w Polsce charakteryzują się wysokim zagrożeniem pożarowym, jednym z najwyższych w Europie. Leśnicy codziennie od 1 kwietnia do końca października określają stopnie zagrożenia pożarowego na podstawie pomiaru wilgotności ściółki sosnowej w lesie, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego. Zbliża się gorący długi weekend, a wilgotność w niektórych lasach spadła nawet poniżej 10 % - Obecną wilgotność ściółki można porównać do wilgotności mebli w naszych mieszkaniach - wyjaśnia Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

W polskich lasach od początku roku wybuchło już około tysiąca pożarów. To jedna trzecia ilości pożarów z zeszłego roku, a lato się jeszcze nie zaczęło. Służby leśne za złamanie zakazu wstępu mogą ukarać mandatem. Nawet do 500 złotych. - Pamiętajmy, aby w lesie, jak również w odległości 100 m od lasu, nie używać otwartego ognia, nie palić tytoniu, nie wyrzucać niedopałków papierosów, nie palić śmieci. Niedozwolone jest również grillowanie, rozpalanie ogniska, wypalanie traw - przypomina Malinowska.

Okresowy zakaz wstępu do lasu wprowadza nadleśniczy, przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa niż 10%. Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego i okresowe zakazy wstępu do lasu zamieszczona jest na stronie Lasów Państwowych.

s/

copyright 2007 podhale24.plData publikacji: 01.05.2009 10:57