125 rocznica urodzin Jana Żeglenia z Naprawy, więźnia nimieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - podhale24.pl
Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Bożydara, Karoliny
Czarny Dunajec
Clouds
13°
Wiatr: 12.6 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
14°
Wiatr: 13.752 km/h Wilgotność: 76 %
Clear
14°
Wiatr: 11.916 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
15°
Wiatr: 13.572 km/h Wilgotność: 48 %
Clouds
16°
Wiatr: 14.868 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
14°
Wiatr: 11.232 km/h Wilgotność: 48 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
27.04.2024, 11:03 | czytano: 332

125 rocznica urodzin Jana Żeglenia z Naprawy, więźnia nimieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz

Poznajcie Jana Żeglenia. Urodził się 6 kwietnia 1899 roku w Naprawie. Był kelnerem. Do KL Auschwitz trafił transportem z 26 lutego 1941 roku.

“Kolejny transport z więzienia w Tarnowie, liczący 81 osób, przybył do KL Auschwitz 26 lutego 1941 roku.
Pociąg, którym wieziono więźniów, nadzorowany podczas jazdy przez policjanótw (Schutzpolizei), zatrzymał się na bocznicy w pobliżu Bauhofu. Otoczył go zaraz szpaler esesmanów z załogi obozowej, którzy bili i szczuli psami wyskakujących z wagonów mężczyzn. Następnie, pod eskortą tych samych esesmanów, więźniowie doprowadzeni zostali pod bramę obozową, gdzie odczytano ich nazwiska. Ci, których nazwiska wyczytano, przechodzili przez bramę i ustawiali się pod ścianą bloku nr 9 (obecnie 24), czekając na pozostałych. Po czym przeszli do łaźni, gdzie spędzili resztę dnia i noc. Następnego dnia dokończono formalności związane z rejestracją, podczas których szczególnie znęcano się nad Żydami wchodzącymi w skład tego transportu. Zarejestrowanych już więźniów umieszczono na parterze i piętrze bloku nr 10.”

KSIĘGA PAMIĘCI

Jak wspominał Jan Kruk, towarzysz niedoli o numerze obozowym 10830:

„Po wykąpaniu i zakończeniu pozostałych formalności, skierowano nas do ówczesnego bloku nr 10. W sali, gdzie przebywałem, funkcję sztubowego pełnił więzień Wojtczak, a funkcję blokowego pełnił były ziemianin z Bochni, nazwiska nie pamiętam. Pierwsze spotkanie z funkcyjnymi, niestety, nie było przyjemne.
Warunki mieszkalne były straszne. Spaliśmy na siennikach, w których znajdowały się tylko resztki słomy. Oczywiście, podczas dnia wszystkie sienniki układano w pryzmę i okrywano je kocami. Dosyć to nawet ładnie wyglądało. W sali spało około 120-130 więźniów. W bloku tym nie było żadnych urządzeń sanitarnych, latryna znajdowała się w pobliżu naszego bloku nr 10 (między blokami). Poranne mycie rozpoczynało się od wrzasku sztubowych, następnie pod gradem uderzeń wybiegaliśmy, rozebrani do pasa, na pole. W tym czasie myliśmy się wodą z tzw. Skopców. W bloku większość stanowili więźniowie Polacy. Po krótkim «przeszkoleniu» w wykonywaniu rozkazów typu «Mutzen ab», skierowano nas natychmiast do pracy przy odśnieżaniu, względnie do innych dorywczych zajęć. Po paru dniach niektórzy z nas pracowali już w stałych komandach, zawdzięczali to jednak swoim znajomym, którzy już przebywali w obozie. Ja często zmieniałem komanda, wykonywałem najcięższe prace fizyczne, jak noszenie kamieni itp. To właśnie szybko wyczerpywało moje siły i rychło, po paru tygodniach (w kwietniu 1941 roku) zupełnie zmuzułmaniałem. Ważyłem wówczas zaledwie około 40 kilogramów przy wzroście 183 cm.”

Od tamtego czasu Jan Żegleń stał się numerem 10824. Zginął 5 czerwca 1941 roku w wieku 42 lat.

opr. Sebastian Śmietana
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas